Povodně 2013

20.08.2013 14:27

Povodně 2013

 

Každý z nás určitě sledoval dění v ČR kdy se rozvodnili některé toky řek a zaplavili spoustu vesnic a měst včetně hl. m. Prahy. Každý se obával, že se bude opakovat povodeň z roku 2002, kdy škody na majetku byly obrovské a bohužel byly i ztráty na životě.  Letošní povodeň napáchala také obrovské škody, které ještě nebyli vyčísleni a ztráty na životě byli také.

Některé, zaplavené kraje vyhlásili krizoví stav a to znamená, že síly a prostředky z ostatních krajů, které nebyli zasaženy povodněmi, byly povolány, aby pomohli se stavěním protipovodňových bariér, evakuací a odstraněním následků povodní. Jedním z těchto krajů byl i ústecký kraj. SDH Sokolnice se společně s SDH Moutnice na žádost starostů obcí připravovali na první turnus, který byl v odřadu vyslán do ústeckého kraje. Jelikož se nepodařilo sehnat dostatek lidí, byli jsme osloveni o pomoc. S tímhle oslovením jsme neváhali a ihned jsme nabídli pomocnou ruku. Z našeho sboru se vypravilo do postižené oblasti celkem 5 členů, byli to: David Rosenberg, Jan Seknička, Matyáš Novák, Petr Kyselica a Tomáš Přikryl. Ústecký kraj nás povolal do obce Lounky na Litoměřicku, kde jsme, měli místnímu obyvatelstvu pomáhat s odstraněním naplavenin a čerpáním vody.

 Pro upřesnění: Stav vody 4. Června na vodočtu Mělník, dle ČHMÚ ve 20:10 bylo v obci Lounky 928 cm vody.

Pro nás to byla nová a velká zkušenost. Lidé tam byli zoufalí, voda ustupovala pomalu, škody byli veliké, nebyla tam elektřina a lidé měli stále obavy, protože počasí se nelepšilo. Po našem příjezdu se někteří pomalu vraceli do svých domovů a zjišťovali napáchané škody. Naším úkolem tak bylo pomoci lidem s vystěhováním vytopených místností, dále vystříkání místností vodou, vyštěrkování vody a bláta a čištění komunikací od naplaveného bahna. Celkem jsme v této záplavové oblasti, která byla jedna z nejhůře postižených, strávili 5 dní. Za sebe můžu říct, že nás to velmi vzalo a byli jsme rádi, že jsme těmto lidem mohli pomoct, byť to bylo velmi náročné, jak po fyzické stránce tak i psychické.

 

 

 

                                                                                                                                                             Velitel JSDH Prace

                                                                                                                                                              David Rosenberg

Zpět

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.